+420 603 881 884

Úvod>Chov zvířat>Historie mého chovatelství

Historie mého chovatelstvíCZEN

Mé chovatelské začátky sahají do roku 1978, kdy jsem ve svých 13-ti letech propadl kouzlu cizokrajných ptáků. Za velké podpory svých rodičů jsem začínal zebřičkami. Brzy se můj chov rozšířil o rýžovníky, chůvičky, amadiny diamantové a za krátko jsem poznal krásu a přitažlivost papoušků. Od andulek vlnkovaných, přes papoušky zpěvavé, korely chocholaté, rosely pestré se chov stále rozšiřoval. Po vybudování venkovních voliér za pomoci mého otce se dále chov rozrůstal, takže jsem postupně chované papoušky střídal novými druhy, kterými byly rosely žlutolící, papoušci nádherní, papoušci alexandřiny, aratingy černohlavé, kakariky a neofemy tyrkysové a modrohlavé. Své chovatelské zkušenosti jsem čerpal od mnoha zkušených chovatelů, z nichž vzpomenu pana Františka Rohna a Josefa Halamíčka. Mnozí z Vás jistě na tyto pány vzpomenou.

Pak ale přišlo období, kdy mi stěhování do jiného města a panelákový byt nedovoloval pokračovat v chovu. V roce 2001 se naskytla možnost opět se k chovu papoušků vrátit. 

Od mládí mne nejvíce přitahovali australští papoušci a celá Austrálie. I proto jsem se zaměřil ve svém chovu právě na druhy papoušků, jejichž domovinou je Austrálie.

Když v roce 1800 kapitan Mathew Flinders řekl o Austrálii, že je rájem opeřenců, a mapu, kterou zakreslil nazval Terra psittacorum – Země papoušků, položil základy poznávání této krásné země v tomto směru. Ptáci jsou v Austrálii zastoupeny 90 čeleděmi v nichž ornitologové rozeznávají 1212 ptačích druhů. Nejzajímavější skupinou jsou právě papoušci, zastoupeni v 54 druzích.

Není tedy divu, že můj chov se stabilizoval na druzích důstojně hájících pověst tohoto kontinentu. Proto jsem ve svých venkovních voliérách choval jedny z nejodolnějších australských – rosely žlutobřiché, také stále uhlazené a elegantní, jako vyrobené z porcelánu papoušky červenokřídlé, majestátné velikány s příznačným názvem papoušek královský. Austrálie je známá samozřejmě papoušky kakadu, tak jsem nemohl odolat milým, vděčným s stále „zaměstnaným“ klaunům kakadům růžovým. Tyhle krasavce stačí jen slyšet a pozorovat jejich hry.

Samostatnou kapitolou mého chovatelství se staly neofémy modrohlavé. O nich ale na dalších stránkách…

Rychlý kontakt

Výdejní a prodejní doba

jen po tel. domluvě

Adresa
Jiří Vojtěch - PP servis
Čibuz 17 - Skalice
503 03 Smiřice

Technický kontakt
+420 603 881 884

Email
ppservis.vojtech@email.cz

Webové stránky vytvořil Acceler