+420 603 881 884

Úvod>Chov zvířat>Neoféma modrohlavá>Primární mutace neofémy modrohlavé

Primární mutace neofémy modrohlavé

Zdroj - A Guide to Neophema and Neopsephotus Genera and their Mutations   -   By Dr Alain Campagne MD

 

 

Parblue-Turkysová a Aqua

Podle Sindela a Gilla (1992) tato recesivní mutace byla objevena v Austrálii v roce 1958 Douglas Ikin.První odchovaný pták byl modravá samice původně se jmenovala „Pastel Blue“.

Pokroku v této mutaci přinesl odchov „Pastel Blue“ a „Seagreen“(zeleno modré) mutace.

Ve snaze sjednotit pojmenování mutací, CDE rozhodla v roce 2004, aby jména těchto mutací neofém modrohlavých byla „Aqua“ a „Tyrkysová“ „Parblue“ a mají být použity k rozlišení různých fází - Aqua (pro Seagreen), Turkysová (pro pastelová modrá ). Dříve používaný název „pastel“ je neplatný pro modrou sérii, protože je geneticky definován jako snížení  50% melaninu, zatímco Parblue u modrohlavých je pouze výsledkem změny psittacinu. Kromě toho je nyní platná pastelová mutace u modrohlavých v Austrálii, která bude v kombinaci s Blue, a nazývá se Pastel Blue.

U Parblue je částečná absence psittacinu. Lom modré vlnové délky přes kortikální oblast se projevuje více méně  nazelenalým odstínem modré, podle míry snížení psittacinu, tj. přítomnost více či méně žluté v korové oblasti.

Modrá (White-fronted Blue)
Tato mutace se objevila s párování dvou volně žijících ptáků ve voliéře u Johna Lewitzka v Adelaide v jižní Austrálii v říjnu 1981. Chovem páru Parblue v Sydney v roce 1985, Jack Stunnell odchoval rovněž dva ptáci s modrým tělem a bílou náprsenkou. Zdá se, že byli na počátku vývoje této mutace v Austrálii. První White-fronted modrý se objevil v Evropě v roce 1976. U této mutace je celková absence psittacinu. Všechna pera barevné plochy červené, oranžové nebo žluté nahrazují bílé a zelené plochy opeření je nahrazeno čistou modrou.
Nohy, drápy, zobák a jsou totožné s přírodním ptákem. Dědičnost je recesívní.

Skořicová
Tato mutace byla objevena v Německu v roce 1968 (Budnik a Janssen). Tato mutace zabraňuje přeměně hnědé do černé, tj. zabraňuje kompletní syntéze melaninu. Kortikální a konstrukční vrstvy nejsou ovlivněny. Oko je-švestkové barvy u mláďat a pak rychle tmavne. U skořicových ptáků nejsou žádné stopy po černé nebo šedé, všechna pera se jeví hnědé.

Dědičnost je recesívní vázaná na pohlaví.

Lutino
Lutino mutace vázaná na pohlaví byla objevena v Austrálii v roce 1960, ale nebyla stablizována. Také se objevila v USA v roce 1980 a následně v Evropě v letech 1985-1990 u Emila Antonína v Německu, kde je dobře rozšířena. Melanin zdá se zcela chybí, což vede k zcela žluté, červené a bílé u samce a žluté a bílé samice. Nicméně na dobrém světle, v oblastech, které by jinak byly modré, samci ukazují slabý lesk – ledově modrá. Toto naznačuje přetrvávající drobné stopy melaninu, který odráží světlo. Duhovky jsou červené, zobák světle rohové barvy a nohy a drápy masově-růžové barvy.
Dědičnost je recesívní vázaná na pohlaví.

Pallid (nebo Isabelová)
Tato mutace pravděpodobně byla odchována u  Budníka a  Janssena v Německu, a  zároveň byla vyšlechtěna mutace skořicová, za předpokladu, že nedošlo ke zmatku v pojmenování těchto dvou mutací. Tato mutace vázaná na pohlaví je často označována jako Isabelová. Použití Pallid (což označuje alelu genu ino), muselo být odůvodněno kontrolním pářením. To bylo nyní prováděno a potvrzuje předchozí předpoklad. Tato mutace se zobrazí pouze slabým ředěním melaninu, a rozdíly mezi ní a přírodním ptákem jsou nepatrné.
Celková barva ptáka je mírně světlejší. Duhovka je tmavě hnědá. Nohy, drápy a zobák je o něco světlejší než u přírodního ptáka. Často se  používá v kombinaci s jinými mutacemi.
Mutace s dědictvím vázaným na pohlaví.

Šedý Factor (G)
Tato mutace byla vyvinuta kolem roku 1995 buď v Belgii (Jeff van Esch), nebo v Holandsku, u Frans Schouwa.
Šedý faktor je mutace, která ovlivňuje strukturální barvy a dědictví je dominantní. Jako taková, je jedno-faktorová (SF) a dvou-faktorová (DF) Šedá. U Přírodních papoušků, jejichž celková barva je zelená, šedý faktor vytváří šedo-zelené barvy (odtud název Greygreen). Modré plochy budou stříbřitě šedé. Modrý pták je bez žlutých pigmentů, a proto bude vytvářet čistou šedou barvu, která je obvykle označována jako Grey – šedá.

Pokud nebyl prokázán u Neofem modrohlavých Tmavý faktor , nelze odchovat Mauve natož Kobalt, neboť kombinace DF Tmavého faktoru a modré vytváří modro-šedou barvu s názvem Mauve.

Violet faktor
Tato mutace ovlivňuje barvu strukturální změnou tvaru houbovité oblasti, která vyzařuje vlnové délky, které jsou více než modré až po fialovou. To je co-dominantní a způsobuje rozdíly v závislosti na tom, zda s jedním nebo dvěmi faktory. Je to nejvíce patrné v oblasti modrého peří.

Skvrnka (Mottle)
První Skvrnka modrohlavá se objevila v Evropě kolem roku 1967. Podle Herman Zomer (2005) byla tato mutace vyvinuta hlavně G van Malsenem.
Tato mutace způsobuje vymizení melaninu, nahrazuje zelenou žlutou, a modrou bílou. Mladí ptáci se podobají obecně normálním ptákům, když v opeření vytvářejí strakaté znaky v následných přepeřováních v průběhu několika let. Procento strakatých oblastí se pohybuje mezi 5-95%. Jak strakaté znaky narůstají v oblasti náprsenky vylučují pohlavní dimorfismus, červené znaky na hrudi se pomalu vytrácí.
Tento typ progresivní strakaté mutace je znám jako skvrnka a byl zjištěn u andulek, hrdličky a alexandrů malých. Jeho dědictví je složité, a proto proměny měnícího vzhledu ptáků, chovné výsledky mohou být matoucí. Nicméně, jednoduše řečeno, měl by chovatel s nimi zacházet jako s dominantní mutací.

Je-li pravda, že dominantní straky se měly objevit u modrohlavých, v první fázi objeví-li se na holátku strakatý vzor zůstane stabilní po celou dobu ptáka. Straka je dominantní mutace a má obecně v menší míře strakatých míst, a dimorfní vlastnosti by neměly být ovlivněny, tedy červená na hrudi bude zachována.
V Austrálii existují i ptáci podobní popisem skvrnkám. Jsou obecně známé jako recesivní straky, ale mají nestabilní, progresivní strakatý vzor. Mají normální přírodní peří a pomalu získají strakaté znaky (Campbell, 2001)- totožný s popisem u mutace skvrnka v Evropě. Ptáci v Austrálii byly odchováni nezávisle, ale nepochybně zapadají do stejné kategorie jako Skvrnka, což částečně vysvětluje, proč bylo obtížné pro chovatele chov rozvíjet.

Recesivní straka modrohlavá bude mít stabilní strukturu strakatých znaků, zůstane nezměněna po celou dobu života ptáka. Vzhledem k tomu, recesivní straka má anti-dimorfní účinky, kdy červená na prsou samce zcela chybí, bez ohledu na distribuci strakatých znaků.

Opalinová (Opálová) (Z op)
Mutace vzoru opalinová v kombinaci s  TurkysBlue se objevila u belgického chovatele Jeff van Esche v roce 2005. Tato mutace mění strukturu pigmentů v každém peru, a to snížením krytí melaninu a zvýšením psittacinu, které se jeví koncentrované. Neexistuje žádná modifikace ze strukturálních barev. Bílý pruh pod křídly je přítomný a to zvýšeně u obou pohlaví. Existuje mnoho kombinací s touto mutací.

Platinová
Tato mutace byla odchována v roce1997 (Steenbergen, Holandsko Herman Draaisma). Je to  střední mutace mezi Ino a Izabel alely a představuje větší pokles eumelaninu, produkuje bledší formu.na fenotypu a  podobá se více Ino než Izabell. Jedná se také o alelu genu ino. Je podobná lutino s leskem na zádech, ale odlišná od skořicovéIno a PallidIno.

Pastelová
U této mutace je snížení množství melaninu asi 50% zesvětlující celkově barvu. Nohy, drápy, zobák a oči zůstávají téměř v normální barvě. Studie peří a zkušební páření proti NSL Ino je jediný spolehlivý způsob, jak odlišit pastely a Dilute. Takže mutace pastel je v současné době dočasné pro australské modrohlavé.

Kombinace mutací

 

Modrá Ino (Albino)
Kombinace modré (modré běloprsé) a lutino mutací vytváří to, co je obvykle označováno jako albino, jehož jméno je geneticky nejlépe popsat jako Blue Ino.

Parblue Ino (Creamino)
Kombinace Parblue s Ino, také nazývaná Creamino, bude vytvářet barvu, která se bude lišit v závislosti na výši psittacinu u mutace Parblue. Je to střední typ mezi lutino a albino.

Pallid Modrá
To je kombinace vázané na pohlaví a autozomálně recesivní mutace. Tato kombinace je často nazvána nebezky modrá, nebo světle modrá.

Skořicová Modrá
Někdy nazývaná nesprávně jen "stříbrná", tato kombinace modré a skořicové produkuje - ředí, bledě modré na světle hnědou mutaci.

Skořicová Pallid ( "Golden Yellow")
Dříve označovaná jako "Golden Yellow" - zlatožlutá, tato kombinace se týká dvou mutací vázaných na pohlaví. Celková barva je světle žluto-zelená, méně než u čisté mutace lutino.

Cinnamon-Ino
Objevena v roce 1995 Jack Suikerbuik. Skořice a Ino kombinace je však obtížné produkovat od začátku, protože rekombinační frekvence je pouze 3%, umožňují dva geny, které mají být spojeny. V případě modrohlavých, produkuje pták tmavší žlutou, světle béžově barvené letky a drsně šupinatý, mramorový účinek na horní části křídla. 

Rychlý kontakt

Výdejní a prodejní doba

jen po tel. domluvě

Adresa
Jiří Vojtěch - PP servis
Čibuz 17 - Skalice
503 03 Smiřice

Technický kontakt
+420 603 881 884

Email
ppservis.vojtech@email.cz

Webové stránky vytvořil Acceler