+420 603 881 884

Vletová okna

 

Jsou zpravidla součástí celoročních voliér rozdělených na ubikaci – zálet a proletovou částí zvanou lidově výlet. Jsou osazena ve stěně ubikace a umožňují chovaným ptáků vstup, nebo vlet do výletu. V případě nepřízně počasí, odchytu ptáků, případně jejich krátkodobému rozdělení, je třeba vletové okno rychle, tiše a pohodlně zavřít.

Sám jsem ve své historii chovu papoušků potřeboval vletová okna. Vyráběl jsem si je svépomocí s materiálů mě dostupných, zpravidla dřeva. Okna procházela vývojem, ale s žádnou variantou jsem nebyl zcela spokojen. Jsem přesvědčený, že musí plnit uvedené požadavky a současně musí být estetickým prvkem voliéry. Každý kdo přistoupí k čelní stěně voliéry, pochopitelně mimo chovaných ptáků, uvidí také vletové okno. Dopracoval jsem se tedy k oknům tvořeným profily z dubového dřeva ve stylu obložkové zárubně interiérových dveří. K nátěru jsem použil jen přírodních olejů a jako výplň prosvětlovací i posuvné části použil komůrkový polykarbonát s hliníkovým profilem. Posuvná část okna – vlastní prolet byl veden v hliníkovém, lakovaném profilu s vodícími kartáčky. Funkčně i esteticky jsem byl konečně spokojen. Problém nastal při obměně chovaných papoušků. S nákupem větších a zároveň „destrukčních“ papoušků, především rodu kakadu, jsem co chvíli chránil dřevěná okna před destrukcí oplechováním pozinkovaným plechem. V té chvíli byl estetický záměr těžce narušen. Proto jsem začal přemýšlet a vyvíjet nová okna s jasnou představou použití hliníkových profilů. Těch je na trhu celé nepřeberné množství, ale poskládat je dohromady podle představ znamenalo řadu ústupků a změn plánu. Nakonec se mi to podařilo.

Proto Vám dnes mohu nabídnout vletová okna tvořená rámem z hliníkového profilu s límcem, který je svařen v rozích metodou TIG. Na něm jsou přivařeny vodící „U“ profily pro posuvnou část a má-li být okno vybaveno prosvětlením, pak i příčkou z hliníkového profilu. Do prosvětlení je výplň vsazena rovněž hliníkovým profilem s lištou a zanýtovaná. Posuvnou část zavírací vlastní vlet pro ptáky v roce 2014 nově tvoří rám z hliníkového jeklu s lištou spojený v rozích plastovou spojkou. Pro tichý chod a utěsnění je rám ze tří stran vybaven těsnícím kartáčkem. Ve spodní části vlastního vletu je možno volit mezi dosedací deskou z tvrdého dřeva opatřenou na podélných hranách hliníkovým „L“ profilem, nebo hliníkovým profilem přivařeným ke konstrukci okna. Tato volba zpravidla závisí na možnostech stavby. Jako výplň posuvné i prosvětlovací části je používán komůrkový polykarbonát síly 16mm v provedení STANDART. Pro destruktivní ptáky se používá výplň ve složení :  plný polykarbonát 3mm + komůrkový polykarbonát 10mm + plný polykarbonát 3mm, označovaná jako DE. Další novinkou roku 2014 je výplň z komůrkového plexiskla o síle 16mm. Tento materiál je velmi odolný a prostup světla jím je až 91% oproti komůrkovým polykarbonátům, které mají 75-86%. Současně má i lepší tepelněizolační vlastnosti. Tato varianta výplně je označována jako DEP a stává se nejžádanější výplní. Nově je ke každému oknu dodáván jeden kus ovládací kladky jako bonus.

Jsou-li okna osazována do stavby ze sendvičových PUR panelů, dřevostaveb a jiných, kde je třeba stavební otvor vhodně začistit, nebo by mohlo dojít k okusování stěny, nebo ke zranění ptáků, může být na přání okno doplněno vnitřní obložkou z hliníkového profilu. Obložka lze vzhledem k dostupnosti profilu vyrobit na sílu stěny stavby od 4 do 11 cm. U silnějších stěn, nebo zděných staveb je vhodnější špaletu okna obložit keramikou, nebo cetris deskami. Obložka není standardně součástí okna a třeba ji objednat současně s okny, která je třeba k tomu v průběhu výroby přizpůsobit proříznutím nosného profilu okna.

Montáž vletových oken je velmi jednoduchá. Otvory pro montáž v límci nosného rámu při výrobě neprovádím, neboť by mohly být v místě, které není vhodné k upevnění, např. spára ve zdivu. Je snadné je provést až při montáži. Montáž oken provádím po dohodě při více kusech, případně s realizací voliér.

            Před vytvořením stavebního otvoru ve stěně mějte na mysli důležité body :

* výška vlastního vletu vyžaduje nad ním min. stejně vysokou prosvětlovací část, nebo volný prostor k vysunutí posuvné části.

*mezi konstrukcí výletu a střechou či okapem je třeba dostatečné místo k montáži ovládací kladky.

*velikost vlastního vletu volte podle druhů chovaných ptáků. Ne všichni jsou takovými letci, aby proletovali bez přistání na dosedací desce. Zbytečně velký vlet je nevyužitý a znamená tepelné ztráty v zimním období a naopak proudění velkého množství teplého vzduchu v letních měsících.

*zvažte opatřit výlet u stěny budovy přístřeškem. Zabráníte dešti a sněhu, který může padat až do záletu a také na kartáčky posuvné části okna, kde při mrazu může dojít k narušení funkce okna. Přístřešek zakrývající i bidlo nad oknem poskytne ochranu čerstvě vylétnutých mláďat před promoknutím. Z mé zkušenosti je vhodným materiálem bílý komůrkový polykarbonát.

Detaily, provedení a část realizovaných oken naleznete ve fotogalerii.

V případě zájmu prosím vyplňte poptávkový dotazník ve všech kolonkách. Jsou to vše informace sloužící k doporučení nejlepšího provedení a velikosti vletového okna a jsou informací výhradně mezi zákazníkem a výrobcem. Na podkladě dotazníku Vám bude zdarma vypracována cenová nabídka.

Poptávkový formulář si prosím stáhněte na této stránce ve formátu Excel.

Soubory ke stažení

Rychlý kontakt

Výdejní a prodejní doba

jen po tel. domluvě

Adresa
Jiří Vojtěch - PP servis
Čibuz 17 - Skalice
503 03 Smiřice

Technický kontakt
+420 603 881 884

Email
ppservis.vojtech@email.cz

Webové stránky vytvořil Acceler